Güneş Çocuklar

GÜNEŞ ÇOCUKLAR NEDİR?

Kendi sanatçı kişiliği ve eşsiz kariyerinin yanında, yaşamı boyunca, özellikle gençlerle olan samimiyeti ve mücadelesiyle büyük örnek teşkil etmiş, AGOFON Sanat Danışma Kurulu Üyesi ve hepimizin abisi sayın Ruşen Güneş'i saygıyla anıyoruz. Öyle ki AGOFON'un sürdürülebilir gelecek projesi kapsamında şimdi ve ileride bu projeden destek alacak tüm genç müzisyenlere ulaştırılacak imkanları "GÜNEŞ ÇOCUKLAR" adı altında sayın Ruşen Güneş adına organize etmeyi uygun buluyoruz.

Güneş Çocuklar projesi geleceği okuyabilen, soru sormayı öğrenen, hayal gücüne ve sanatına güvenen genç müzisyenler için dijital bir iş sahasıdır. Aşağıda belirtilen kriterleri ve gereklilikleri yerine getiren müzisyenlere; kendilerini tamamen özgür hissederek üretebilecekleri bir alan sunmaktadır. AGOFON’un sağladığı bu dijital gelecekte, müzisyenleri çok boyutlu düşünmeye ve kolektif üretime teşvik etmeyi hedefliyoruz.

Proje burs ya da benzeri bir destek çatısı değildir.

NASIL ÇALIŞIR?

Başvurularını tamamlayan müzisyenler dijital olarak AGOFON'un içerik üreticisi adaylarıdır. Başvuruda bulunan adaylar projenin Sanat Danışma Kurulu'na sunulmak üzere bir havuzda toplanır. Her adayla yapılacak olan görüşmeler sonucu, agofon.com üzerinden üretecekleri içerikler için bir proje hazırlamaları beklenir. Adaylar projelerini hazırlamadan önce AGOFON tarafından gönderilecek proje başvuru formunu doldurur, eğitim setini inceler ve bu sayede hangi lojistik desteğe ihtiyaçları olduğu da saptanmış olur. 

AGOFON üzerinden belirli ücretler karşılığı satın alılanan ödüller ve paketler doğrudan fona aktarılır. Fonda sürekli olarak biriken tutar; sistemin gelişmesi ve AGOFON Sanat Kurulu'nun da öngörüleriyle birlikte; belirli aralıklarla Güneş Çocuklar'a aktarılır. Fonun akışı www.agofon.com üzerinden ve tüm evraklarla birlikte fon hareketi en fazla 48 saat içinde "Her şey şeffaf" sayfasından kamuoyuna ilan edilir.


BAŞVURU İÇİN GEREKLİLİKLER

Başvurunuzu tamamlamak için aşağıda yer alan gereklilikleri ve belgeleri başvur butonunu takip ederek ilgili forma yükleyiniz.

1.) T.C. KİMLİK KARTI: Başvuru yapabilmek için 18-32 yaş aralığında ve T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir. (pdf)

2.) SİGORTA TESCİL KAYDI: Ocak 2020 tarihi itibariyle e-Devlet’ten alınmış barkodlu Sigortalılık Tescil Kaydı. Sözleşmeli ya da güvencesiz yevmiyeli (freelance) çalışan bir müzisyen olmanız gerekmektedir. 4A’ya tabi müzisyenler başvuramaz. (pdf)

BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN BESTECİLER;
1.) Başvuru formunda yer alan linkler bölmesine bir eserinin kaydını link olarak eklemelidirler. Kayıtlar ses ya da video şeklinde olabilir. Linkler yalnızca Google.Drive üzerinden kabul edilmektedir. 

2.) Başvuru formunda yer alan Beyanname/Eser bölümüne, kaydını gönderdikleri eserin notalarını eklemelidirler. (pdf)

BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN ORKESTRA ŞEFLERİ;
Başvuru formunda yer alan linkler bölmesine en az iki video kayıtlarını link olarak göndermelidirler. Kayıtlarda şefin yüzü ve elleri net bir şekilde görünüyor olmalıdır. Kayıtların uzunluğu minimum 5 dk. olmalıdır ve canlı orkestra karşısında konser sırasında kaydedilmiş olmalıdır. Linkler yalnızca Google.Drive üzerinden kabul edilmektedir. 

BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN ENSTRÜMANCILAR;
Aşağıdaki orkestralarda enstrümancı olarak en az iki “konser/kamp” sezonu aktif olarak yer almış olmanız gerekmektedir. Başvuru mailinize ek olarak; ilgili orkestraların mevcut şefi/şefleri tarafından imzalanmış, tarihli ve orkestranın kadrosunda en az iki “konser/kamp” sezonu yer almış olduğunuzu ifade eden bir beyanname gönderiniz.

• Agora Senfoni Orkestrası (AGO)
• Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası (AGSO)
• Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO)
• Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO)
• Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası (UGSO)

YA DA aşağıda yer alan okulların orkestralarında;
• Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
• Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
• Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü

BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN PİYANİSTLER;
Başvuru formunda yer alan linkler bölmesine bir Klasik Dönem piyano sonatının ilk bölümü ve serbest formda bir Romantik Dönem eser kaydını link olarak eklemelidirler. Kayıtlar video şeklinde olmalıdır. Linkler yalnızca Google.Drive üzerinden kabul edilmektedir.

Başvuruları kabul edilen müzisyenler, AGOFON kapsamında dijital projeler geliştirmeyi kabul etmiş sayılırlar. Müzisyenlerin dijital üretimleri gerek görüldüğü taktirde projeye gelir kazandırmak adına anlaşılan sponsorlarla anılabilir.

Başvuru gerekliliklerinin eksik ya da hatalı olması halinde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.