Elif Ece Cansever

Elif Ece Cansever

Keman

Elif Ece Cansever 2000 yılında Ankara’da doğdu. 5 yaşında annesi ile başladığı keman eğitimine, 6 yaşından itibaren Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi İlköğretim Okulu’nda devam etti. Bilkent Üniversitesi’nde hocası Rasim Bagirov ile sürdürdüğü 12 yıllık eğitimi süresince Maxim Vengerov, Mincho Minchev, Alexander Markov,Gay Braunstein, Alexander Vinnitski, Andrej Bielow gibi ünlü kemancılarla çalıştı. 2008 yılında Mersin’de düzenlenen 3. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması’nda ikincilik ödülü kazandı.

 

NTV televizyonunda yayınlanan “Küçük Eller, Büyük Yetenekler” konser programında yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonlarında birçok konser verdi. Bilkent Senfoni Orkestrası, Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Olten Filarmoni Orkestrası, Çağlar Oda Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çalışmaları oldu. 2009 yılında Işın Metin şefliğinde Franz Drdla Carmen Fantasy, 2017 yılında Rengim Gökmen şefliğinde Jean Sibelius Keman Konçertosu, 2018 yılında Orhun Orhon şefliğinde Ludwig van Beethoven Keman Konçertosu ve Astor Piazzola Mevsimler, 2019 yılında Natalia Ponomarchuk şefliğinde Eduard Lalo İspanyol Senfonisi, 2020 yılında Dağhan Doğu şefliğinde Tchaikovsky Keman Konçertosu Elif Ece Cansever’in seslendirdiği eserlerden bazılarıdır.

 

Keman çalışmalarının yanında, Tolga Yayalar ile kompozisyon çalıştı ve 2015 yılında Bilkent Üniversitesi’nde “Genç Besteciler, Genç Yorumcular” konserinde kendi eserini seslendirdi. Aktif bir oda müziği sanatçısı olarak Bilkent Quintet ile Bilkent Müzik Günleri’ne katıldı. Elif Ece Cansever keman eğitiminin yanı sıra Prof. Kathron Sturrock'un öğrencisi olarak piyano yan dal eğitimi de almaktadır.
 
 
Elif Ece Cansever halen Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde, keman ana sanat dalında Prof. Lutsia Ibragimova’nın öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Aslı ve Batuhan Özdemir’in destekleri eğitimini sürdürmesinde önemli rol oynamaktadır. Konserlerini Londra Kraliyet Müzik Koleji tarafından kendisine verilen Claude Pirot yapımı kemanla icra etmektedir.


Elif Ece Cansever