İlayda Deniz Oğuz

İlayda Deniz Oğuz

Piyano

2000 doğumlu Oğuz, eğitimi boyunca hem piyanist hem besteci olarak sık sık konserlerde yer almış ve otoriterlerin ilgisini toplamıştır. Henüz on dört yaşındayken şef Dağhan Doğu yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ile Beethoven’ın 2. Piyano Konçertosu'nu kendi yazdığı kadansla seslendirdi. 2014 yılında 15. Antalya Uluslararası Piyano Festivali’nin “Kamuran Gündemir Anısına Genç Yıldızlar” konserinde yer aldı. 2017 yılındaysa 23 Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile yine kendi yazdığı kadansla solist olarak konser verdi.
 
Uluslararası Kapadokya Klasik Müzik Festivali’nde, London Austrian Cultural Forum’da konser vermiş ve dünyanın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen Royal College of Music Keyboard Festival’da yer almıştır. Başarılı kemancı Elif Ece Cansever ile birlikte genç kız öğrencilere destek amaçlı bir resital vermiştir. 2020 yılında Nisan Ak’ın batonu altında Agora Senfoni Orkestrası’yla yorumladığı Mozart’ın 23. Piyano Konçertosu eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. Oğuz halen resital, oda müziği, orkestra konserleri, bestecilik konserleri başta olmak üzere birçok konserde sıklıkla yer almakta birçok besteci meslektaşının eserlerinin ilk seslendirmelerini yapmaktadır.
 
Piyanistliğinin yanı sıra Oğuz’un genç yaştan itibaren bestelediği eserler birçok müzisyen ve oda müziği grupları tarafından seslendirilmiştir. Oğuz, 2014 yılında 14 yaşındayken Orhan Veli’nin doğumunun 100. yılı anısına bestelediği “Anlatamıyorum” isimli şarkıyla 9. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda finalist olarak yarışmaya hak kazanan en genç besteci olmuştur.
 
Müzik eğitimine altı yaşında Aynur Özgür ile özel piyano dersleriyle başlaya Oğuz, 2010 yılında Bilkent Üniversitesi'ne kabul edildikten sonra Deren Eryılmaz ile piyano, Turgut Pöğün ile kompozisyon çalışmaları yapmaya başladı. Yiğit Aydın ve Orhun Orhon ile kompozisyon ve armoni; Maria Nowotna ile müzik teorisi, solfej ve kulak eğitimine devam etmiştir. Oğuz, lisans eğitimini Aralık 2017’deki giriş sınavında gösterdiği başarı sayesinde “Kenneth and Violett Scott Bursiyeri” olarak Royal College of Music’te sürdürmekte; Gordon Fergus-Thompson’la piyano, Geoffrey Govier ile fortepiyano eğitimine devam etmektedir.

İlayda Deniz Oğuz