Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Korno

Kaplan, 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Elhan Raustemov’un korno sınıfına kabul edilmiştir ve ilerleyen yıllarda Trakya Üniversitesi’nin düzenlediği 14, 15. ve 20. "Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği" yarışmasında “Mansiyon, İkincilik ve Birincilik” ödülleri kazanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda düzenlenen “Mahir Çakar Korno ve Oda Müziği Çalıştayı”, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda düzenlenen Kış Okulu’nda M. Cem Akçora'nın, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda düzenlenen Stefan Dohr ve Radovan Vlatkovic’in, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen Radek Baborak ve Marie Luise Neunecker’in ustalık sınıflarına katılmıştır. 
 
2008 yılından itibaren; Budapeşte “ANİMA MUSİCAE” Oda Orkestrası, Hezarfen Ensemble, Orchestra’Sion, Avrasya Filarmoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Türk-Yunan Gençlik Orkestrası, Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası, Limak Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Camerata Royal Concertgebouw Orkestrası (Camerata RCO) ile yurt içinde ve yurt dışında sayısız konserlerde, projelerde ve festivallerde yer almıştır. 
 
Bugüne kadar; Cemi’i Can Deliorman, İbrahim Yazıcı, Can Okan, Cem Mansur, Rengim Gökmen, Işın Metin, Aidar Torybaev, Patrick Souillot, Michael Rafferty, Thiago Tiberio, Alessandro Cedrone, Mikhail Kirchoff, Roberto Gianola, Ferenc Gabor, David Reitz, Zdravko Lazarov, Adrian Prabava, Sebastian Perlowski, Diego Matheuz, Miquel Ortega, Gergely Madaras, Christoph Mathias Mueller, Pablo Rus Broseta, Christoph Poppen, Michael Maciaszczyk, Adrien Perruchon, Pierre Bleuse, Howard Griffiths, Tito Ceccherini, Ayrton Desimpelaere, Sascha Goetzel ve Gürer Aykal gibi çok sayıda ünlü şef ile çalışmıştır. 
 
Dünyaca ünlü bir festival olan ve müzik direktörlüğünü Gianandrea Noseda’nın yaptığı Tsinandali Festivali’nde, 2019 yılında ilki düzenlenen Pan-Kafkas Gençlik Orkestrası’na davet edilmiştir ve Gianandrea Noseda, Jukka-Pekka Saraste, Omer Meir Wellber, Lahav Shani, Yuja Wang ve Mischa Maisky ile çalışma fırsatı bulmuştur. 
 
2013, 2016 ve 2018 yıllarında Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile, 2014 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile, 2020 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası ile solist olarak çalmıştır. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda, M. Cem Akçora ‘nın sınıfından “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun olmuştur ve yüksek lisans eğitimine de aynı kurumda devam etmektedir. 
 
Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak öğrenci yetiştirmekte ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nda Korno Grup Şefi olarak görevini sürdürmektedir.

Mustafa Kaplan