Yağız Oral

Yağız Oral

Orkestra Şefi

Müzik kariyerine ortaokulunun ilk yılında 2011 yılında gitar çalarak başladı. Konservatuar sınavlarına hazırlanmak için açık lise programına başladı ve 2015 yılında mezun oldu. Onur Aymergen ile caz gitar üzerine çalıştı. Aynı yıl Alegria Çok Sesli Korosu, TRT Çok Sesli Gençlik Korosu ve T.C. Kültür Bakanlığı Çok Sesli Gençlik Korosu'na katıldı. Bu koro topluluklarıyla yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserler verdikten sonra eğitimini bestecilik üzerine yoğunlaştırdı.
 
Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Argun Defne ile deneme çalışmalarına başladıktan sonra 2016 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı Kompozisyon ve Müzik Teorisi bölümüne girdi. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen kompozisyon seminerlerine de katıldı. Orhun Orhon, Işın Metin ve İbrahim Yazıcı ile beste çalışmalarına devam ediyor. 2017 yılında Picta organizasyonu ile çalıştı ve "Frozen" müzikalinin orkestrasını yönetti. Emre Şen'in yazıp yönettiği "Meeting" adlı İngiliz filminin film müziğini de besteledi. "Light Me Up" şarkısını da Emre Şen seslendirdi. 2017 yılının sonlarına doğru orkestral bir proje başlatarak 4 ayda 60 kişiyi aşan bir senfoni orkestrası kurdu. Türkiye'de Müzik Besteciliği ve Müzisyen Olmak konusunda seminerler verdi. Yiğit Karaca'nın yönetmenliğini yaptığı kısa film "Juncture", Cannes Film Festivali'nde "Resmi Seçim" seçildi. Film müziğini de besteledi. Bağımsız yapımcılar tarafından yayınlanan "Rebirth" ve "Cavemen Tales" adlı video oyunlarının müziklerini de besteledi.
 
2018 yılında Amerikalı bir müzisyen Eric Whitacre tarafından organize edilen NASA ile ortak bir proje olan "Sanal Koro" projesinde korist olarak yer aldı. Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi öğrencilerine atölye çalışması yapma fırsatı buldu. 2019 yılının ilk çeyreğinde Ankara Üniversitesi Alegria Oda Korosuna konuk şef olarak davet edildi. Başta kendi koro çalışmaları olmak üzere repertuarlarıyla atölye yapma imkanı buldu. Ağustos 2019'da Bodrum Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında düzenlenen şef ustalık sınıflarından birine Lior Shambadal ile katıldı. Gülsin Onay eşliğinde Bodrum Oda Orkestrası'nı yönetti. Halen Agora Gençlik Senfoni Orkestrası ile müzik yönetmeni olarak ve İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Macaristan ve Avustralya gibi ülkelerde bağımsız film yapımcılarıyla birlikte uzun ve kısa filmlerin müziklerini yapmak için çalışıyor.

 

Yağız Oral