Yağız Oral

Yağız Oral

Müzik Direktörü ve Kurucu Şefi

Yağız Oral 1997 yılında doğdu. Müzik eğitimine caz gitar ile başladı. Ortaöğreniminden sonra Alegria Çoksesli Korosu, TRT Çoksesli Gençlik Korosu ve T.C. Kültür Bakanlığı Çoksesli Gençlik Korosu’na girdi. Bu koro topluluklarıyla yurt içi ve yurt dışında konserler verdikten sonra eğitimini bestecilik ve orkestra şefliği üzerine yoğunlaştırdı. 2016 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Müzik Teorisi Bölümü'ne girerek lisans eğitimine başladı. Ardından şeflik çalışmalarını Orhun Orhon ve İbrahim Yazıcı ile sürdürdü. 2017 sonlarına doğru Agora Senfoni Orkestrası’nı kurdu. Müzik direktörlüğünü ve şefliğini üstlendiği bu orkestra ile birçok konser verdi. 
 

 

Türkiye’de Müzik Mesleği ve Bestecilik adı altında orta öğretim kurumlarında seminerler verdi. Deneysel kısa film projelerinden olan "Juncture" Le Petit Cannes Film Festivali'nde özel seçki aldı. “Rebirth” ve “Ronin: Two Souls” başta olmak üzere birçok video oyununun müziklerini besteledi. Arından üzerinde çalıştığı eserleri Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi öğrencileriyle bir atölye gerçekleştirerek seslendirme fırsatı buldu. 2019’da bağımsız bir film şirketi olan Pxseller ile çalışmaya başlayarak birçok reklam filminin müziğine imza attı. Piyanist Emre Şen’in yazıp yönettiği "Meeting" filmi, Sergio Bauza'nın yönettiği “3.15” filmi ve Kamila Sadykova’nın yönettiği “Kata” başta olmak üzere yurtdışından birçok film projesinin müziklerini besteledi. 2019 yılının ilk çeyreğinde olan Ankara Üniversitesi Alegria Oda Korosu’na konuk şef olarak davet edildi ve kendi koro eserleri başta olmak üzere repertuvarları üzerinden bir atölye gerçekleştirme fırsatı buldu. Ağustos 2019’da Bodrum-Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen ustalık sınıflarından Lior Shambadal ile gerçekleştirilen şeflik masterclass’ına katılarak eğitim alıp eğitim sonundaki kapanış konserinde Gülsin Onay solistliği eşliğinde Bodrum Oda Orkestrasını yönetme fırsatı buldu. İndigo Filarmoni Orkestrası ve Başkent Oda Orkestralarından konuk şeflik daveti aldı. 2019 son çeyreğinde ise Beyinsizler adlı bilim platformunun belgesel ve video içerikleri için devamlı besteci olarak görev yapmaya başlamıştır. 2020’nin ikinci yarısında, Murat Ömür Tuncer ile birlikte içinde pek çok sanatçıyı da barındıran orkestra sanatçıları destek fonu AGOFON projesini başlattı. İnternet üzerinden yayımlanan pek çok söyleşi, radyo ve podcast programına konuk oldu. Netflix, Exxen, BluTv, Onedio gibi dijital platformlarda yayınlanan film ve dizilerin müziklerini yazdı. Kanada’daki Douglas College, Amerika’daki Musicians Institute California’dan kabul aldı.
 

Halen hem Agora Senfoni Orkestrası ile müzik direktörü/kurucu şef olarak hem de İngiltere, Amerika başta olmak üzere pek çok çeşitli bağımsız film yapımcısıyla besteci/ses tasarımcısı olarak çalışmaktadır.

Yağız Oral