Murat Ömür Tuncer

Murat Ömür Tuncer

AGO Sanat Yönetmeni ve Daimi Şefi

2015 yılında Onedio.com tarafından Cedi OsmanCanan Dağdeviren ve Hakan Çalhanoğlu gibi isimlerle birlikte “Dünya'da Yetenekleriyle Dikkat Çeken 20 Türk Genci" arasında gösterildi. Aynı yıl Microsoft Türkiye tarafından çalışmaları desteklenen Tuncer, Dünya'nın en büyük sivil toplum örgütlerinden ve Birleşmiş Milletlerin de desteklediği Junior Chamber International tarafından TOYP 2016'nın kültür sanat alanında en başarılı genci seçildi. Halen Agora Senfoni Orkestrası’nın Sanat Yönetmenliğini ve Daimi Şefliğini yapmaktadır.


Eserleri dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli müzisyenler ve orkestralarca seslendirilen Tuncer, 2020 yılında eserlerinin bulunduğu "Portrait" adlı albümünü -kendi prodüktörlüğünde- yayınladı. 2012 yılında İstanbul ENKA Kültür Sanat Vakfı’nda ve 2014 yılında Antalya Falez Park’ta iki gençlik kültür sanat festivali düzenledi. 2017 yılındaysa eserlerinin seslendirildiği bir portre konseri, Sevda-Cenap AND Müzik Vakfı’nın katkılarıyla düzenlendi. 2020 yılında geliştirdiği dijital kültür sanat modeli olan AGOFON'u kurdu. Proje içinde yer alan başlıca sanatçılar ve destekçileri arasında Enver Aysever, Metin Uca, Sevinç Erbulak, Demir Demirkan, Cengiz Bozkurt, Gürer Aykal, Tülay Günal, Gülsin Onay, Cem Mansur, Bülent Parlak, Reha Özcan ve Orhan Aydın gibi isimler bulunmaktadır.
 


Müzik eğitimine 2004 yılında girdiği özel yetenek sınavlarını kazanarak Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı ve Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı’nda devam etti. 2008 yılında konservatuvar eğitimiyle eş zamanlı olarak ilk kompozisyon çalışmalarına İlyas Mirzayev’le başladı. 2014-2017 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi kompozisyon bölümüne burslu olarak kabul edilerek çalışmalarını Tolga Yayalar’ın sınıfında sürdürdü. Ayrıca Gülsin Onay, Mark Andre, Riccardo Piacentini, Vladimir Spivakov, Ulrich Kreppein, Uri Mayer, Orhan Şallıel ve Zeynep Gedizlioğlu gibi müzisyenlerle çeşitli atölye çalışmalarında ve master sınıflarında aktif olarak çalıştı.

 

Murat Ömür Tuncer