Ruşen Güneş

Ruşen Güneş

Devlet Sanatçısı Viyolacı

17 Mart 1940 Ankara - 30 Mayıs 2020 Londra
İlkokulu okuduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. 1961'deki mezuniyetinin sonrasında ise solo viyola sanatçısı olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na katıldı. Bu görevi sırasında Walton, Hindemith, Bartok gibi bestecilerin viyola konçertolarını Türkiye'de ilk kez seslendiren sanatçı olmuştur. Bir bursla 1963'te İngiltere'ye giden sanatçı, ertesi sene ülkesine döndü. Ancak askerlik sonrası 1971'te İngiltere'ye göç etti.

 

1971 yılında İngiltere'ye taşınan sanatçı, İngiliz Oda Orkestrası'nda 4 yıl solo viyola sanatçılığı görevini üstlendikten sonra bu görevi 1979 – 1987 yılları arası Londra Filarmoni Orkestrası'nda ve 1988 – 2000 arası BBC Senfoni Orkestrası'nda sürdürmüştür.

 

Türk bestecileri ile devamlı temasta olan sanatçı, Necil Kazım Akses, Ahmet Adnan Saygun, C. Tanc, Y. Tura’nin konçertolarını defalarca çalmış ve Saygun konçertonun London Filarmoni ile CD’sini yapmıştır. Borusan için yaptığı sayısız Türk bestecileri ve viyola adli konserlerde de Usmanbaş, Özdil Altınel ve Özkalfayan ve diğer birçok bestecimizin de eserlerini duyurmuştur.

 

15 yıl Londra Yaylı Dörtlüsü’nde çalan Ruşen Güneş bu grupla Idil Biret, C. Franck Piyano Beslisi, Mahler Piyano dörtlüsü, gitarcı John Williams ve Boccherini Beşlisi’nin kayıtlarında yer almıştır. Saygun Viyola Konçertosu, Suna Kan ile Mozart Senfoni Konçertant ve Mozart Keman –Viyola düetleri, Hindemith Matem Müziği, Teleman Viyola Konçertosu , "Viyola ve Şiir" , "Türk Bestecileri ve Viyola" kaydettiği CD’ler arasındadır.

 

Son olarak Sanatçı İzmir Yasar Üniversitesinde Profesör kadrosunda Öğretim görevlisi olarak görev almıştır (2008-2016).

 

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

 

 

Ruşen Güneş